Digitalni zrcalno-refleksni fotoaparat ali DSLR (digital single-lens reflex) nam omogoča, da vidimo sliko tako, kot pade svetloba na lečo in zrcalo. Njihova prilagodljivost je eden izmed vzrokov, zakaj so tako priljubljeni, ne samo pri ljudeh, ki se občasno ukvarjajo s fotografijo, ampak tudi pri profesionalnih fotografih.
Če imate fotoaparat npr. Canon, je ena izmed prednosti tudi ta, da lahko menjate objektive. Pri goriščni razdalji se objektivi delijo v dve skupini: fiksni objektivi in snemljivi. Pri navadnih objektivih sta goriščna razdalja ter zorni kot enaka kot pri človeškem očesu. Širokokotni objektivi (ribje oko), se večinoma uporabljajo, če želimo prostor povečati. Njihova slabost je, da sliko pri robovih popačijo. Nato imamo še tele objektive, ki se uporabljajo pri fotografiranju oddaljenih predmetov ali oseb. Njihova goriščna razdalja je večja od 50 mm.
Skoraj vsi novejši fotoaparati nam omogočajo predogled slike na LCD zaslonu, predvsem pa lahko v kukalu vidimo sliko in nam omogoča boljši pregled nad ostrino slike. DSLR fotoaparati imajo več funkcij ko so avtomatsko nastavljene funkcije za fotografiranje, izberemo lahko ročno in si sami nastavimo vrednost zaslonke in zaklopa. Zaslonka se nahaja v objektivu. Je majhna luknja, ki se odpira in zapira. Pri vrednosti npr. f1 ali f5, je zaslonka bolj odprta in noter pade več svetlobe. Pri vrednosti zaslonke f11 ali f20 je zaslonka bolj zaprta in fotografija nastane temnejša. Zaklop je čas osvetljevanja. Pri fotografiranju človeka ki teče, hočemo nastaviti čim krajši čas npr. 1/2000, da bo fotografija ostra. Če želimo dobiti svilnato vodo, bomo čas nastavili na čim daljši npr. 5 sekund.
Poleg tega imajo nekateri tudi Wi-fi povezavo. S tem lahko brezžično vse fotografije prenesemo na računalnik. Canon je razvil aplikacijo Canon Camera Connect, ki si jo lahko prenesete na svoj pametni telefon. S tem lahko preko telefona sprožite ukaz, kdaj naj fotoaparat fotografira in si prenesete vse slike na vaš telefon.