Kronična bolezen parkinsonova bolezen prizadene osrednji živčni sistem, posebej področja v možganih, ki so odgovorna za nadzor gibanja. To je kronična nevrodegenerativna motnja. Najpogosteje Parkinsonova bolezen prizadene ljudi, starejše od 60 let. Običajno napreduje počasi, napredovanje pa je različno od bolnika do bolnika. Včasih lahko prizadene tudi mlajše posameznike. Glavna značilnost te bolezni je propadanje nevronov, ki proizvajajo dopamin. Ta je pomemben kemični prenašalec, ki sodeluje pri koordinaciji gibov.

Znaki bolezni se običajno začnejo kazati kot tresenje. To je najpogostejši sindrom Parkinsonove bolezni. Tresejo se lahko roke, noge ali drugi deli telesa. Drugi sindromi so upočasnjeni gibi (bradikinezija), togost v mišicah in težave z ravnotežjem. To so motorične težave, katerim se lahko pridružijo še nemotorične. Te se kažejo predvsem kot depresija, tesnoba, težave s spanjem in kognitivni upadi. Pri vsakem posamezniku se simptomi kažejo drugače in se razlikujejo. Enako je napredovanje bolezni pri vsakemu drugačno, z napredovanjem bolezni pa se slabšajo tudi simptomi.

parkinsonova bolezen

Za zdravljenje Parkinsonove bolezni žal trenutno ni zdravila. Bolezni torej ne moremo pozdraviti ali jo ustaviti, lahko pa se bolnikom pomaga z različnimi pristopi. Najpogosteje se za zdravljenje uporabijo zdravila, ki nadomestijo in povečajo učinek dopamina v možganih. Če to dosežemo, se izboljša nadzor nad gibanjem. A z zdravili je potrebno biti pazljiv, saj lahko dolgotrajna uporaba nekaterih, povzroči nenadzorovane gibe. Poleg uporabe takšnih zdravil, so pomembne tudi različne terapije. To je najpogosteje fizioterapija za izboljšanje gibanja, govorna terapija, ki pomaga ohranjati govor in pa druge oblike rehabilitacije. Takšne terapije predvsem pomagajo izboljšati kakovost življenja obolelim.

V zadnjih letih se raziskujejo tudi naprednejše metode zdravljenja, kot je globoka možganska stimulacija (DBS), kjer se elektrode vstavijo v določene dele možganov, da izboljšajo simptome. Kljub izzivom pa lahko pravočasna diagnoza in zdravljenje omogočita bolnikom z Parkinsonovo boleznijo aktivno in kakovostno življenje.